Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Sample Sidebar Module

This is a sample module published to the sidebar_top position, using the -sidebar module class suffix. There is also a sidebar_bottom position below the menu.

Sample Sidebar Module

This is a sample module published to the sidebar_bottom position, using the -sidebar module class suffix. There is also a sidebar_top position below the search.

Wyszukaj na naszej stronie

piątek, 23 lipiec 2010 10:32

Rekordowa liczba chętnych na aplikacje korporacyjne

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Ministerstwo Sprawiedliwości opublikowało informacje o liczbie chętnych na aplikacje korporacyjne. Jak podaje MS, w tym roku wnioski (w skali kraju) o dopuszczenie do egzaminów na wszystkie aplikacje złożyła najwyższa (w porównaniu z latami 2005-2008) liczba osób – 14 237 (w 2005 r. – 4995 osób, 2006 r. – 7057 osób, w 2007 r. – 9079 osób, w 2008 r. – 13 153 osoby).

Liczba zgłoszeń – w skali kraju – na poszczególne aplikacje kształtuje się następująco:

  • aplikacja adwokacka – 4044 zgłoszeń,
  • aplikacja radcowska – 8754 zgłoszeń,
  • aplikacja notarialna – 1439 zgłoszeń.

19 września 2009 r. (sobota) o godz. 11 w całej Polsce rozpoczną się egzaminy wstępne na aplikacje korporacyjne: radcowską, adwokacką i notarialną.

W tym roku, po raz pierwszy, egzaminy odbędą się na nowych, dużo bardziej przyjaznych dla zdających, zasadach. Osoby przystępujące do egzaminów wstępnych na aplikacje wcześniej mogą zapoznać się z wykazem tytułów aktów prawnych, które mogą stanowić podstawą ułożenia testów. Wykazy tych tytułów na aplikację adwokacką, radcowską i notarialną już w maju zostały opublikowane na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości. Z zakresu egzaminu wstępnego na aplikację adwokacką i radcowską usunięto prawo finansowe. Pytania z tego zakresu w latach poprzednich sprawiały dużą trudność zdającym. Ponadto zmniejszyła się liczba pytań w teście – z 250 na 150. Pozytywny wynik z egzaminu zapewni uzyskanie 100 punktów, czyli 66 % możliwych do uzyskania punktów. Tym samym obniżony został próg punktowy przesądzający o pozytywnym wyniku egzaminu z  77% do 66%. Uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu wstępnego uzależnione będzie zatem wyłącznie od otrzymania określonej liczby punktów, a nie od jakichkolwiek innych uznaniowych czynników.

Źródło: www.ms.gov.pl

Czytany 5343 razy